Pies w pociągu – jak zabrać pupila w podróż?

Nie da się ukryć, że podróżowanie pociągiem dla wielu z nas jest jedną z najlepszych form przejazdów. Pociągi są maksymalnie komfortowe, a także zabierają nas w poszczególne miejsca w wyjątkowo szybki sposób. Niemniej jednak wiele osób doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że chcą do pociągu zabrać także swoich pupili. Pies w pociągu nie jest wcale takim rzadkim widokiem, jak może się nam to wydawać. Jednak w jaki sposób możemy faktycznie zabrać pupila do pociągu?

Bilet dla pupila – co warto o nim wiedzieć?

Okazuje się, że zgodnie z regulacjami prawnymi, każdy właściciel małego zwierzęcia domowego może – bezpłatnie – zabrać ze sobą pupila w podróż. Do małych zwierząt domowych zaliczają się także i psy, jednak istnieje kilka warunków. Przede wszystkim pies w pociągu nie może być groźny lub uciążliwy dla innych pasażerów. Dodatkowo pies musi być umieszczony w specjalnym transporterze na czas całej podróży. Istnieje również sytuacja, kiedy to pies w pociągu będzie potrzebował dodatkowego biletu. Mowa tu o większych czworonogach, których przewożenie w transporterze jest niemożliwe. Wówczas właściciele muszą:

  • kupić bilet, którego opłata jest zryczałtowana i wynosi około 15 złotych;
  • pies przez całą podróż musi być na smyczy, a także powinien mieć założony kaganiec;
  • właściciel powinien mieć również przy sobie zaświadczenie o tym, że pupil został poddany odpowiednim szczepieniom.

Warto również przygotować się na taką sytuację, że pies w pociągu może przeszkadzać innym pasażerom znajdującym się w danym przedziale. Wówczas sam konduktor może poprosić właściciela wraz z pupilem o to, by zmienili oni miejsce.

Pies w pociągu – w jakich wagonach nie może się on znajdować?

Pies w pociągu podlega – niestety – pewnym ograniczeniom, na co właściciele będą musieli się przygotować – więcej w artykule: https://polregio.pl/pl/zmysl-podrozowania/jak-podrozowac-z-psem-lub-kotem/. Okazuje się bowiem, że nie może on przebywać we wszystkich wagonach, jakie tylko są dostępne. Przede wszystkim pies w pociągu nie ma wstępu do wagonu gastronomicznego. Wyjątkiem sa jedynie psy przewodniki, które pełnią rolę asystentów osób niepełnosprawnych. Jednocześnie pies w pociągu nie może także przebywać na miejscu do siedzenia lub na łóżkach w wagonach sypialnianych. W pozostałych wagonach pies w pociągu może przebywać, jednocześnie musi zająć miejsce na podłodze tuż koło właściciela. 

O czym pamiętać zabierając psa w podróż pociągiem?

Pies w pociągu – szczególnie podczas dłuższej podróży – z pewnością nie będzie czuł się zbyt komfortowo. Właściciele więc muszą zadbać o to, by swojego pupila do takiego wyjazdu odpowiednio przygotować. Przede wszystkim konieczne jest zabranie pupila na dłuższy spacer i danie mu możliwości „toalety”, zanim wejdzie do pociągu. Dodatkowo, istotnym faktem jest również to, by zabrać dla pupila wodę i drobne przekąski, które można mu podać w czasie przejazdu pociągiem. Warto także upewnić się, że piesek nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych, które dyskwalifikowałyby go z wejścia na pokład pociągu. W ten sposób zadbamy o jego bezpieczeństwo i dobre samopoczucie przed wyjazdem.